Święto Warty po raz czwarty w Murzynowie

       

   „Święto Warty”– to mająca już 4-letnią historię, inicjatywa mieszkańców Sołectwa Murzynowo, której celem jest promocja trzeciej pod względem długości rzeki w Polsce, przepływającej przez województwo lubuskie.  Od tego roku sprawy wzięła we własne ręce młodzież - głównym organizatorem święta jest Związek Młodzieży Wiejskiej Województwa Lubuskiego.

              Impreza ma na celu ukazanie dzieciom i młodzieży zdrowego, aktywnego trybu życia. Wpisana jest w naturalny krajobraz przy rzece Warcie, co sprzyja rozpowszechnianiu zachowań ekologicznych. Podczas wydarzenia w Murzynowie działała Wioska Rybacka, w której można było obejrzeć eksponaty wędkarskie oraz sprzęt do rybołówstwa, który był używany w przeszłości, a także porównać go z obecnymi przyrządami.

 

          „Święto Warty” rozpoczęło się w sobotni poranek 9 sierpnia w Murzynowie zawodami wędkarskimi zorganizowanymi przez Koło Wędkarskie nr 1 w Murzynowie. Oprócz seniorów dzielnie rywalizowała w nich grupa juniorów, a stawką były nagrody ufundowane przez Starostę Międzyrzeckiego - Grzegorza Gabryelskiego, Starostę Gorzowskiego - Józefa Kruczkowskiego oraz Klub Radnych "Dla Skwierzyny". Podczas imprezy – dzięki Szkole Nurkowania „Palia Dive” Mirosława Pietrzykowskiego – można było spróbować swoich sił w nurkowaniu. Podczas konkursów Nadleśnictwa Skwierzyna i Karwin można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Puszczy Noteckiej oraz zobaczyć wystawę zwierząt leśnych. Jedną z atrakcji był też konkurs grillowania rybki z Warty oraz degustacja jego rezultatów. Nagrody w Konkursie Kulinarnym ufundowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na chętnych czekała również przejażdżka konna, bezpłatne degustacje żywności oznaczonej znakiem jakości „Poznaj Dobrą Żywność” oraz przepyszna pajda chleba ze smalcem, ufundowana przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” z Przytocznej. Swoje umiejętności przedstawili też lokalni artyści – z zespołem „Zaczynaj od dołu” i Ksenią Kireńko na czele.

              Na licznie zgromadzonych widzów czekał też szereg bardzo widowiskowych konkurencji. Strażacy z całego powiatu międzyrzeckiego rywalizowali w zawodach ratownictwa wodnego o puchar Komendanta PSP w Międzyrzeczu. Następnie drwale skrzyżowali piły w zawodach pilarzy - rywalizowali w konkurencjach składania piły na czas, przerzynki na dokładność oraz rzeźbienia podgrzybka. Na zwycięzców zawodów czekały puchary Wicepremiera, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Sanchez Sp. z o.o. ze Skwierzyny. Puchary wręczał Wiceminister Gospodarki Arkadiusz Bąk. 

           Kolejną wielką atrakcją była degustacja olbrzymiej zupy grzybowej – ponad 1000 porcji zupy zniknęło w oka mgnieniu. Sponsorem olbrzymiej zupy grzybowej była firma Gold Las Krzysztofa Pyrkowskiego, a zupę uwarzyła firma Stanisława Mikanowicza z Przytocznej.

               Punktem kulminacyjnym imprezy było jednak przeciąganie przez rzekę najdłuższej w Europie liny.  
W konkurencji wzięły udział drużyny z Murzynowa i Przytocznej. Po zaciętej rywalizacji, której stawką było – bagatela – 100 piw, zwyciężyła drużyna gospodarzy. „Święto Warty” zakończyło się zabawą do białego rana przy muzyce.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i zapraszamy za rok!

Adam Misiaszek

Organizacja imprezy:

 1. Związek Młodzieży Wiejskiej Województwa Lubuskiego
 1. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Skwierzynie
 1. Skwierzyński Ośrodek Kultury
 1. Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”
 1. Sołectwo Trzebiszewo
 1. Koło Wędkarskie nr 1 Murzynowo
 1. Państwowa Straż Pożarna w Międzyrzeczu

Imprezę wspierają:

 1. ARKADA - Grupa Obsługi Nieruchomości
 1. Gold Las Krzysztof Pyrkowski
 1. Pan Roman Czaiński
 1. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
 1. Kancelaria Księgowa Katarzyna Mazur
 1. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Przytocznej
 1. Szkoła Nurkowania Palia DIVE
 1. GS Samopomoc Chłopska z Przytocznej
 1. Lignapol - Maciej Lewiński, Agata Zielińska
 1. Hurtownia Materiałów Budowlanych - HMB Dubiec
 1. Sklep Zoologiczny Psia Kość
 1. Apteka „Zdrowie” Władysława Czujko-Cyrońska
 1. IGOBUD Maszyny Wulkanizacyjne Jarosław Dubiec
 1. Centrum Diatetyczne Naturhouse Międzyrzecz
 1. „Ryza-Bis” Piotr Dąbkowski
 1. Elektronarzędzia – Teresa Kuszyńska
 1. Zakład Zegarmistrzowski Józef Jakubowski
 1. Nadleśnictwo Skwierzyna
 1. Nadleśnictwo Karwin
 1. Hurtownia Materiałów Budowlanych „Malarz”
 1. Ośrodek Szkolenia Kierowców Grzegorz Górka
 1. Sponsorem jabłek była Pani Małgorzata Chuchra
 1. Sponsorem konkursu pilarzy była firma Sanchez ze Skwierzyny
 1. Sponsorem zupy grzybowej była firma Gold Las Krzysztof Pyrkowski
 1. Zupę grzybową uwarzyła firma MADAX Stanisław Mikanowicz z Przytocznej
 1. Imprezę ubezpieczała firma Ubezpieczenia - Ryszard Wojtczak
 1. Energię zapewniła firma Ramirent, ogólnopolska sieć wypożyczalni narzędzi dla domu i ogrodu. Sprawdź nasze oddziały na www.ramirent.pl
 1. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Impreza współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Patronat nad imprezą:

 1. Wicepremier, Minister Gospodarki – Janusz Piechociński
 1. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki
 1. Wicewojewoda Lubuski – Jan Świrepo
 1. Marszałek Województwa Lubuskiego – Elżbieta Polak
 1. Starosta Międzyrzecki – Grzegorz Gabryelski
 1. TVP3 Gorzów Wlkp.
 1. Gazeta Powiatowa

Szukaj

Oglądaj nas na YouTube

Znajdź nas na Facebooku

Oglądaj na urządzeniu mobilnym

Obecnie na stronie

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Czy wiesz, że ...