Zapraszamy na I Lubuski Kongres Młodych Rolników

Serdecznie zapraszamy na I Lubuskie Kongres Młodych Rolników. Odbędzie się on w środę 23 kwietnia 2014 r. o godz. 9:00 w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z członkiem Prezydium ZMW Rafałem Nieżurbidą który jednocześnie jest Prezesem Stowarzyszenia Młody Rolnik oraz organizatorem wydarzenia.

Na kilka pytań odnośnie Kongresu odpowiedział nam Rafał Nieżurbida – Przewodniczący Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Wojew. Lubuskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Lubuski Młody Rolnik

1. Proszę powiedzieć skąd się wzięła inicjatywa I Lubuskiego Kongresu Młodych Rolników?

Lubuscy Młodzi Rolnicy wielokrotnie uczestniczyli w tego typu imprezach w innych województwach. Widzieliśmy, jakie korzyści płyną z organizacji takiej imprezy. Sama merytoryczna informacja skierowana do młodego rolnika podczas takiego wydarzenia to jedno, ale druga bardzo ważna kwestia to integracja młodego pokolenia rolników, wymiana wzajemnych doświadczeń jest bezcenna. Dziś dużym problemem młodego pokolenia jest brak chęci takiej integracji, brak przekonania, że pracą społeczną także można wiele zdziałać na rzecz rolnictwa. Chcemy, aby ta impreza była wydarzeniem cyklicznym.

2. Jakie są założenia tego wydarzenia, oraz przede wszystkim dla kogo jest Kongres?

Kongres skierowany jest dla Młodych Rolników województwa lubuskiego, czyli osób do 40 roku życia, ale nie tylko dla tych, którzy prowadza własne gospodarstwo, ale także dla młodych ludzi, którzy dziś są domownikami gospodarstw domowych, uczniów szkół rolniczych. A więc nie tylko dla rolników, ale także przyszłych rolników.
Założenia kongresu to przede wszystkim aktywne uczestnictwo młodego pokolenia w debacie, osobiste zaangażowanie w mówieniu o tym, co należałoby w polityce rolnej tej krajowej i zagranicznej zmienić.

3. W jaki sposób zachęcisz młodych producentów rolnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, jakie korzyści będą mieć z obecności na Kongresie?

Zapraszam wszystkich młodych rolników, ale także domowników gosp. rolnych. Z własnego doświadczenia wiem, że sama pracą w polu człowiek żyć nie może, czasem trzeba uczestniczyć cały dzień w spotkaniu, z którego wyniesiemy jedno zdanie, jednak ono może zostać tym przewodnim dla naszej działalności rolniczej, może być tą podpowiedzią, która w wielu aspektach ułatwi nam pracę.
Ponadto warto, aby młodzi ludzie poznali mechanizmy konstruowania polityki rolnej tej krajowej i unijnej, warto aby młodzi ludzie poznawali się nawzajem by w sytuacjach kryzysowych mogliśmy stanowić jedność i tam gdzie sytuacja tego wymaga mówić jednym głosem.

4. ZZCNMR oraz SLMR są dość młodymi organizacjami w naszym województwie, jakie do tej pory, jako młodzi rolnicy macie wspólne osiągnięcia?

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników swą działalność na terenie naszego województwa reaktywowało w styczniu 2012 roku, jednak aby móc samodzielnie realizować wiele przedsięwzięć powołaliśmy Stowarzyszenie Lubuski Młody Rolnik którego jestem prezesem.
W/w sytuacja dała nam możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność a polega ona jak do tej pory na organizacji różnego rodzaju szkoleń, wyjazdów studyjnych, do tych zrealizowanych należą wizyta w Bawarii oraz Francji a także różnego rodzaju targów na terenie kraju. Uczestniczymy także w wielu wydarzeniach branży rolnej na terenie województwa takich jak  Agro-Targ w Kalsku gdzie w czerwcu na naszym stoisku odwiedzający mogą sprawdzić swą precyzyjność na różnego rodzaju sprzęcie rolniczym.  Jesteśmy jako młodzi rolnicy także kapitułą przyznającą statuetkę „Złoty Lemiesz – Zasłużony dla Młodego Rolnika” którą przyznajemy corocznie na targach właśnie w Kalsku a także przyznamy ją na zbliżającym się Kongresie. Jednym z naszych przedsięwzięć było wydanie kalendarza lubuskiego młodego rolnika gdzie prezentowaliśmy sylwetki naszych członków.
W lutym br. Spotkaliśmy się w LODR Kalsk, po którym przy wspólnej kolacji i zabawie, na którą zaprosiliśmy wielu nowych członków temat rolnictwa i produkcji rolnej był nr 1. Tego typu luźne spotkania są także bardzo potrzebne.
Działanie naszych struktur ma umożliwić młodym ludziom zaprezentowanie siebie, aby nie byli osobami anonimowymi, bo często tak bywa. Stowarzyszenie ma pokazać otoczeniu ale także samym rolnikom że jesteśmy energicznymi nowoczesnymi i przedsiębiorczymi osobami, a bycie młodym producentem to nie tylko często kontynuacja pracy rodziców, to nie tylko zmiana pokoleniowa, ale jest to wielkie wyzwanie i odpowiedzialności jaka podejmują młodzi ludzie by nakarmić pozostałą część społeczeństwa. Wartość zawodu rolnika jest dziś niedoceniona, musimy wspólnie to zmienić.

5. Jakie są plany na najbliższą przyszłość?

Ta najbliższa przyszłość to oczywiście Kongres, następnie zapewne zobaczymy się w Kalsku na dorocznym Grilu z Młodym Rolnikiem, który już 3 rok będziemy organizować w dzień poprzedzający targi (zapraszamy do uczestnictwa). Planujemy także organizację debaty podczas targów na temat, który wybiorą sami młodzi rolnicy. Planowana jest także jesienna wizyta w fabryce kombajnów zbożowych. Jednym z ważniejszych szkoleń będzie praktyczna nauka pierwszej pomocy, rolnictwo jest niebezpiecznym zawodem i warto byłoby, aby młodzi rolnicy umieli ratować ludzkie życie w sytuacji zagrożenia. Planowana jest także organizacja dla Młodych Rolników warsztatów z autoprezentacji, umiejętności prezentowania własnej osoby, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.
Na koniec pragnę zachęcić wszystkich młodych rolników woj. lubuskiego na I Kongres Młodego Rolnika, który odbędzie się 23.04.2014r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Zapraszam każdego Młodego producenta rolnego, ale także każdego domownika gospodarstwa rolnego, którego życie i przyszłość związane jest z branżą rolną.

 

Wstępny program:

09: 00 Rejestracja uczestników

09: 30  Oficjalne otwarcie I Lubuskiego Kongresu Młodych Rolników

10: 00  Wręczenie statuetki „Złoty Lemiesz” zasłużony dla Lubuskich Młodych Rolników

10: 15 Wykład inauguracyjny „Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej w nowym programowaniu 2014-2020” Przedstawiciel

11:00  Funkcjonowanie francuskiego rolnictwa w Unii Europejskiej – wystąpienie przedstawiciela Francuskich Młodych Rolników

11: 30  Rola ZZCNMR w Polsce i jego przyszłość

12: 15  Rola organizacji młodzieżowych działających na obszarach wiejskich

12:45  Lubuskie winiarstwo – promocja województwa

13: 00  Przerwa obiadowa

13: 45  „Okrągły Stół” – debata na temat lubuskiego rolnictwa z udziałem młodych rolników oraz przedstawicieli instytucji okołorolniczych

Szukaj

Oglądaj nas na YouTube

Znajdź nas na Facebooku

Oglądaj na urządzeniu mobilnym

Obecnie na stronie

Odwiedza nas 10 gości oraz 0 użytkowników.

Czy wiesz, że ...